Rusztowania rurowe to historia sprawdź nowoczesne alternatywy
Technologia w budownictwie rozwija się w niezwykłym tempie. Co rusz pojawiają się nowe rozwiązania i materiały. Rusztowania również muszą sprostać coraz większym wymaganiom. Jakie są obecnie najpopularniejsze rusztowania?
Rusztowania warszawskie
Te kolumnowe konstrukcje wykorzystywane są przy pracach murarskich, tynkarskich, spawalniczych czy szklarskich. Prostota i szybkość łączeń czopowych umożliwiają pracę na zewnątrz lub wewnątrz budynków.
Mimo tego, że i one są dość przestarzałe, to łatwość wzniesienia około 8-metrowego rusztowania, a następnie złożenia go, sprawiła, że dziś rusztowania warszawskie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród firm budowlanych.
Rusztowanie ramowe
Jeśli brakuje nam doświadczenia w poruszaniu się po pomostach miedzy kolejnymi kondygnacjami, warto wybrać ramy, które oprócz pomostów mają również stężenia utrzymujące rusztowanie. Wykorzystywane są tu zarówno poziome, jak i ukośne elementy. Zapewniają one większe bezpieczeństwo, a przy tym również nie wymagają specjalistycznej wiedzy w zakresie składania, które jest szybkie i wygodne. Rusztowania ramowe umożliwiają także poszerzanie i zwężanie pomostów w zależności od naszych potrzeb.
Rusztowania przejezdne
Kolejny sprawdzony sposób na szybką i wygodną pracę to rusztowania jezdne. Bez konieczności ciągłego rozbierania i składania na nowo rusztowania możemy przemieścić je np. wzdłuż ściany budynku. Umożliwiają to ramy z kółkami. Konstrukcja wieżowa sprawia, że rusztowanie nie zajmuje dużo miejsca (podstawy mają maksymalnie 1,5 na 3 m), dlatego używana jest często w halach w pracach montażowych i konserwatorskich. Maksymalna wysokość przeważnie waha się między 12 a 18 m. W aspekcie bezpieczeństwa warto wspomnieć o możliwości zakotwiczenia rusztowania, by koła nie poruszały się w trakcie prac.
Nasi klienci cenią je przede wszystkim za prostą konstrukcję oraz uniwersalność, ponieważ jedno rusztowanie świetnie sprawdzi się w kilku projektach. Co więcej, szybko można je zamontować, ale i rozebrać po skończonej pracy.
Rusztowania modułowe
Najbardziej złożone, ale też niezastąpione przy dużych pracach budowlanych. Konstrukcje systemowe pozwalają dopasować rusztowanie za pomocą rygli i stężeń – możemy połączyć stojaki, tworząc dowolne konfiguracje potrzebne przy pracach na obiektach o niekonwencjonalnej architekturze. Ich montaż jest czasochłonny, jednak przy wysokich budynkach tylko rusztowania modułowe mają zastosowanie. Stąd też wynika ich wysoki koszt.
Potrzebujesz czegoś specjalnego? Zadzwoń do nas, a przybliżymy Ci wszystkie nasze propozycje.
O rusztowaniach wiemy wszystko